През последните две години страните от глобалния Юг засилиха усилията си за дедоларизация, като се стремят да се откажат от щатския долар и да подкрепят местните валути.
Това движение е продиктувано от желанието да се противодейства на финансовото господство на Запада. Въпреки тези усилия доларът остава силен, но някои анализатори твърдят, че той е „силно надценен“, което отразява непропорционалното му глобално влияние.
Икономистът Стивън Джен подчерта този дисбаланс, посочвайки, че Мисисипи, най-бедният щат на САЩ, има по-висок доход на глава от населението от този на Обединеното кралство, Франция, Италия и Япония и почти съвпада с този на Германия. Той смята, че това несъответствие се дължи на завишената стойност на долара, подкрепена от агресивната фискална политика. Феноменът се разпростира и върху сектори като труда, където управителите на бензиностанции в САЩ печелят повече от европейските лекари – ярък показател за надценяването на валутата.
В този контекст 2025 г. е критична година за съюза БРИКС, който продължава борбата си срещу западната финансова хегемония. Преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ обаче усложнява тези усилия. За разлика от своя предшественик, Тръмп изглежда по-малко склонен да толерира инициативите за дедоларизация.
Парадоксално, но неговото завръщане засили позицията на долара като световна резервна валута, дори когато анализатори като Джен твърдят, че завишената му стойност е сигнал за неустойчиви фискални практики.
За БРИКС предизвикателството да се противопостави на господстващото положение на долара продължава да съществува. Въпреки опитите си алиансът е изправен пред значителни пречки за намаляване на зависимостта от зелените пари, особено когато фискалната система на САЩ се приближава до потенциална нестабилност. Дали администрацията на Тръмп ще успее да се справи с тези проблеми и как това ще се отрази на съюза БРИКС, предстои да се разбере. Резултатът би могъл да промени глобалната финансова динамика през следващите години.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.