Начало » 10 държави, които оспорват щатския долар като глобален хегемон

10 държави, които оспорват щатския долар като глобален хегемон

18.01.2025 9:42 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
10 държави, които оспорват щатския долар като глобален хегемон

Някои страни активно оспорват господстващото положение на щатския долар в световната търговия, проучвайки начини за разплащане в местни валути, с цел укрепване на националните им икономики.

Тази инициатива е в съответствие с по-широките усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар и за насърчаване на дедоларизацията в международната търговия.

Освен държавите от АСЕАН и други международни групи, като Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), Общността на независимите държави (ОНД) и блокът БРИКС, преследват подобни стратегии за намаляване на влиянието на щатския долар. Тези съюзи работят за промяна, която може значително да промени глобалния икономически пейзаж.

Въпросните 10 държави, членки на АСЕАН, които са в предните редици в движението са: Индонезия, Виетнам, Лаос, Бруней, Тайланд, Мианмар, Филипините, Камбоджа, Сингапур и Малайзия.

По-специално Индонезия показа сериозна ангажираност с тази промяна, като планира да закупува суров петрол от Русия, използвайки местни валути. Подобни мерки биха могли да насърчат и други членове на АСЕАН да последват примера им, като приемат местни валути за трансгранична търговия и намалят зависимостта си от долара.

По-широки последици

Неотдавнашното включване на Индонезия в алианса БРИКС подчертава нейния фокус върху дедоларизацията като средство за икономическо укрепване. Износът на продукти, различни от нефт, от Индонезия за страните от БРИКС представлява 34% от нейната търговия през 2024 г. и възлиза на $84 милиарда. АСЕАН вероятно ще обсъди колективно приемането на местни валути за търговия – ход, който отразява подобни инициативи в Африка за оспорване на глобалната доминация на щатския долар.

Промяна в глобалната динамика на властта

Следващото десетилетие може да донесе значителни предизвикателства за щатския долар, тъй като АСЕАН, БРИКС, ОНД и ШОС ще активизират усилията си да го заобиколят в търговията. Намаляването на търсенето на долара на световния пазар може да наруши съществуващите валутни механизми и потенциално да измести икономическото влияние от западните към източните региони през следващите години.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Институционалните инвеститори се оттеглят от американските акции – ето защо

Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.

23.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

FIFA си сътрудничи с Avalanche за стартирането на собствен блокчейн

FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.

23.05.2025 10:32 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Bitget Wallet се позиционира да интегрира криптовалутите в ежедневието

Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.

22.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Статутът на американския долар е застрашен – ще успее ли юана да го измести?

Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.

22.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.