Акционер в Meta предложи компанията да разпредели част от своите парични резерви в размер на $72 милиарда в Биткойн, което отразява нарастващата тенденция сред институционалните инвеститори.
Итън Пек, акционер и служител в Националния център за изследване на обществената политика, представи предложението, твърдейки, че високата възвръщаемост на Биткойн – 124% през 2024 г. и 1,265% за пет години – го прави по-добър хедж срещу инфлацията в сравнение с традиционни активи като облигациите.
Той подчерта непряката експозиция на Meta към криптовалутите чрез BlackRock, втория по големина институционален инвеститор на компанията, който подкрепя корпоративните инвестиции в BTC.
Експертът също така отбеляза, че контролът на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг върху над 50% от правата на глас на Meta може да бъде от решаващо значение за придвижването на предложението.
Този ход следва подобни усилия, насочени към Microsoft и Amazon. Докато акционерите на Microsoft отхвърлиха идеята, позовавайки се на нестабилността, Amazon все още не е предприела действия по предложеното разпределение в размер на 5%.
Привърженици на криптовалутите като Ерик Воорхис твърдят, че корпоративното приемане на Биткойн повишава стойността и позиционира компаниите за успех в дигиталната ера. Окончателното решение обаче зависи от ръководството на Meta, а резултатът от него може да сигнализира за по-широка промяна в корпоративните финансови стратегии.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.
Според нов доклад на Bloomberg, спот Биткойн борсово търгуваният фонд (ETF) на BlackRock, известен под тикера IBIT, е надминал флагманския S&P 500 ETF на компанията по годишни приходи.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.