По време на последните дни от мандата на президента Джо Байдън Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) внесе предложение, насочено към доставчиците на крипто портфейли като MetaMask и Phantom.
Правилото има за цел да класифицира доставчиците на дигитални портфейли като финансови институции съгласно Закона за електронните преводи на средства, което може да ги направи отговорни за измамни или неоторизирани транзакции.
Директорът на CFPB Рохит Чопра подчерта необходимостта от защита на потребителите в разрастващото се пространство на дигиталните разплащания, като заяви, че потребителите трябва да вярват, че транзакциите им са сигурни и без грешки. Въпреки това се очаква, че предложението ще срещне съпротива и може да бъде отложено, след като администрацията на Тръмп, известна с по-благоприятната си позиция по отношение на криптовалутите, поеме властта.
Критиците в крипто индустрията оприличиха този ход на несправедливо наказване на производителите на инструменти за неправилна употреба на техните продукти. Джоуи Круг от Founders Fund го сравни с това производителят на чукове да носи отговорност за начина, по който се използва инструментът. Мнозина разглеждат това и като продължение на по-широката програма на сенатор Елизабет Уорън срещу криптовалутите. Уорън, дългогодишен критик на пространството на дигиталните активи, изигра ключова роля в създаването на CFPB и през годините е оказвала влияние върху посоката му.
С встъпването в длъжност на администрацията на Тръмп анализаторите смятат, че предложеното правило ще има малък шанс да оцелее. Очаква се администрацията да уволни Чопра, съюзник на Уорън, и да отклони CFPB от строгото регулиране на дигиталните активи. В исторически план републиканците критикуват CFPB, а предстоящата администрация сигнализира за по-благосклонен подход към крипто индустрията, в ярък контраст с предпазливите политики на Байдън.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.