MicroStrategy, най-големият корпоративен притежател на Биткойн, разкри плановете си да набере $2 милиарда чрез предлагане на безсрочни привилегировани акции с цел разширяване на резервите си от BTC.
Този ход съответства на агресивната стратегия за придобиване на компанията, ръководена от изпълнителния председател Майкъл Сейлър.
Предложеното предлагане, обявено на 3 януари, ще включва конвертиране на обикновени акции клас А, издаване на парични дивиденти, обратно изкупуване на акции или комбинация от тях.
Тази инициатива е отделна от по-широкия план „21/21“ на MicroStrategy, който е насочен към набиране на средства чрез капиталови и дългови инструменти за закупуване на Биткойн.
Ако бъде осъществено, предлагането ще подобри баланса на MicroStrategy и ще финансира по-нататъшни придобивания на Биткойн. Компанията обаче подчерта, че решението за продължаване зависи от пазарните условия. Притежателите на новите акции ще имат предимство пред притежателите на обикновени акции при събития като ликвидация или фалит.
В момента MicroStrategy притежава 446,400 BTC на стойност $43.9 милиарда, придобити на средна цена от $62,500 за монета. Само с покупките си за 2024 г., възлизащи на 257,250 BTC, компанията е повишила стойността на инвестицията си с 57%. Стратегията значително повиши представянето на акциите на MicroStrategy, като през последната година те нараснаха с 438%.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.