Федералното бюро за разследване (ФБР) заяви в сряда, че потребителите трябва да внимават за измамници, които се представят за служители на Support на крипто обменни бюра.
Центърът за разкриване на интернет престъпления (IC3) предупреди срещу новата порода измами с техническа поддръжка в известието от 28-ми март, в което се посочва, че представлява „проблемна и широко разпространена измама“.
В изявлението си центърът заяви, че потребителите са подали приблизително 11 000 жалби и са претендирали загуби над 11 милиона долара, свързани с измами с техническа поддръжка през 2017 г. Според предупреждението на ФБР крипто инвеститорите се превръщат в все по-често срещана цел за измамниците „с индивидуални загуби на жертви често в хиляди долари“.
Измамата представлява следното: фалшивите номера за поддръжка се публикуват онлайн, които след това се намират от жертвите, които търсят информация. По време на разговора, измамникът насочва жертвата да изпрати монетите си към „временен“ портфейл, докато се разглеждат проблемите на потребителя. Но в тези случаи средствата никога не се връщат.
„Виртуалната валута никога не се връща на жертвата и престъпникът прекратява всякаква комуникация“. обясни IC3.
Предупреждението подчертава продължителността, до която измамници, които се опитват да измамят криптоплатците, ще потърсят цели. Но това не е ново явление: редица популярни онлайн платформи, от Google до Facebook и Twitter, са използвани като канал за измами, което накара компаниите, които стоят зад тях, да прекъснат рекламата за крипто-услуги и продажбата на символи.Други измами, маскирани като реални субекти, включват скорошна вълна от фалшиви уебсайтове, които се преструват, че продават монети на Telegram.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.
Испанската полиция разби престъпна мрежа, използвала изкуствен интелект, за да управлява глобална инвестиционна измама, арестувайки шест лица, свързани със схемата.