Правителствата в цял свят проявяват все по-голям интерес към Биткойн като потенциално допълнение към техните финансови резерви.
На фона на променящия се икономически пейзаж Хонконг и Германия представиха предложения, които биха могли да превърнат Биткойн в стратегически актив, което е сигнал за забележителна промяна в глобалните финансови стратегии.
В Хонконг, У Дзиеджуан, защитник на развитието на Web3 сектора, предложи да се използва уникалната политическа и икономическа рамка на града, за да се проучи възможността за включване на Биткойн в неговия борсов фонд. Макар че Министерството на финансите все още не е одобрило преките инвестиции в криптовалути, то призна възможността за непряка експозиция чрез диверсифицирани портфейли на външни мениджъри.
Това предложение е в съответствие с по-широкото възприемане на криптовалутите от страна на Хонконг, за което свидетелства листването на борсата му на 12 ETF, свързани с криптовалути, на стойност приблизително 7.4 милиарда хонконгски долара.
Германия също обмисля ролята на Биткойн в своите резерви. Бившият министър на финансите Кристиан Линднер неотдавна призова централните банки във Франкфурт да преразгледат възможността за интегриране на криптовалутите наред с традиционните активи като златото. Той подчерта необходимостта Европа да не изостава от САЩ, където според съобщенията новите политики на администрацията на Тръмп ускоряват приемането на криптовалути.
Междувременно при самите САЩ се наблюдава нарастваща динамика на разговорите на тема Биткойн резерви, като предложения от щати като Уайоминг се застъпват за идеята. Сенатор Синтия Лумис потвърди плановете за акумулиране на над 1 милион BTC, подчертавайки стратегическото му значение.
Също така се твърди, че Русия проучва възможностите за създаване на резерви в Биткойн, за да смекчи въздействието на глобалните санкции, докато Япония засега се отказва от подобни проекти.
Тези събития отразяват нарастващото признаване на потенциала на Биткойн като средство за предпазване от икономическа несигурност и инструмент за финансови иновации.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.