Според CoinWarz трудността на добива на Биткойн е достигнала безпрецедентно ниво от 109.78 трилиона.
Този етап бе постигнат след увеличение с 1.16% при последната корекция в неделя. През последните 90 дни трудността на добива се е повишила с 24%, отбелязвайки 52% ръст от началото на годината.
Следващата корекция, насрочена за 14 януари, се очаква да донесе спад от над 8%, като потенциално ще понижи трудността до приблизително 100.7 трилиона.
Тези корекции се извършват два пъти седмично – механизъм, създаден от създателя на Биткойн, за да се поддържа стабилен темп на производство на нови монети.
Скоростта на движение (hashrate), отразяваща изчислителната мощ на мрежата, също достигна нови рекорди, като на 15 декември надхвърли 800 EH/s, според Blockchain.com. Анализаторите често свързват ценовите тенденции на Биткойн с неговия хашрейт, посочвайки силните му основи.
Въпреки че по-рано този месец BTC достигна рекордно висока стойност от $108,135, оттогава цената му е спаднала до $93,638, което представлява понижение от над 13%.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.
Според нов доклад на Bloomberg, спот Биткойн борсово търгуваният фонд (ETF) на BlackRock, известен под тикера IBIT, е надминал флагманския S&P 500 ETF на компанията по годишни приходи.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.