Според CoinWarz трудността на добива на Биткойн е достигнала безпрецедентно ниво от 109.78 трилиона.
Този етап бе постигнат след увеличение с 1.16% при последната корекция в неделя. През последните 90 дни трудността на добива се е повишила с 24%, отбелязвайки 52% ръст от началото на годината.
Следващата корекция, насрочена за 14 януари, се очаква да донесе спад от над 8%, като потенциално ще понижи трудността до приблизително 100.7 трилиона.
Тези корекции се извършват два пъти седмично – механизъм, създаден от създателя на Биткойн, за да се поддържа стабилен темп на производство на нови монети.
Скоростта на движение (hashrate), отразяваща изчислителната мощ на мрежата, също достигна нови рекорди, като на 15 декември надхвърли 800 EH/s, според Blockchain.com. Анализаторите често свързват ценовите тенденции на Биткойн с неговия хашрейт, посочвайки силните му основи.
Въпреки че по-рано този месец BTC достигна рекордно висока стойност от $108,135, оттогава цената му е спаднала до $93,638, което представлява понижение от над 13%.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.