Начало » Топ 3 най-силни икономики от алианса БРИКС

Топ 3 най-силни икономики от алианса БРИКС

15.12.2024 9:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Топ 3 най-силни икономики от алианса БРИКС

Групата БРИКС, съставена от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, продължава да бъде влиятелен световен икономически блок.

Макар че всеки член има своите силни страни, Китай, Индия и Бразилия се отличават с огромния си икономически мащаб и потенциал за растеж.

Китай: световна производствена сила

Като втората по големина икономика в света по номинален БВП и най-голямата по паритет на покупателната способност (ППС), Китай остава ключов играч на световната сцена. През 2023 г. БВП на страната ще достигне $17.89 трилиона. Превръщането на Китай от аграрна икономика във водещ световен индустриален производител затвърди статута на страната на „фабриката на света“.

Доминирайки в световния износ, Китай произвежда повече стоки, отколкото следващите девет най-големи производители взети заедно. Освен това приносът на Китай в подаването на заявки за патенти и научните изследвания в световен мащаб допълнително подчертава икономическото му влияние. Стратегическите инвестиции на Китай във високотехнологични отрасли и инфраструктура, заедно със силното му промишлено производство, продължават да подхранват икономическия им двигател и да осигуряват водеща позиция в рамките на БРИКС.

Индия: бързо развиваща се потребителска икономика

През последните години икономиката на Индия отбеляза забележителен напредък, затвърждавайки позицията си на пета по големина в света по номинален БВП. Със среден темп на растеж на БВП от 6-7 % от началото на 2000 г. насам Индия поддържа силен икономически импулс.

Вътрешното потребление на страната, което съставлява почти 70% от БВП, е основен двигател на растежа, като Индия е четвъртият по големина потребителски пазар в света. Индийският технологичен сектор и силната индустрия на услугите също играят ключова роля, а държавните разходи, износът и инвестициите допълнително стимулират икономиката. Въпреки предизвикателствата, като например неравенството в доходите, Индия продължава да привлича глобални инвеститори и се очаква да се изкачи още по-нагоре в световните класации.

Бразилия: Най-голямата икономика в Латинска Америка: Бразилия.

Бразилия остава най-голямата икономика в Латинска Америка, като номиналният БВП я нарежда сред първите 10 в света. В миналото Бразилия отбеляза бърз икономически растеж, особено през 2000-те години, но в началото на 2010 г. се сблъска с трудности.

Въпреки това страната остана устойчива, като прогнозите са за стабилен растеж в бъдеще. Разнообразната бразилска икономика – от селското стопанство до енергетиката, подкрепена от големия износ на петрол – поддържа конкурентоспособността на страната в рамките на групата БРИКС.

През 2024 г. Бразилия е на осмо място по БВП в света и продължава да бъде ключов играч както на регионалните, така и на световните пазари. Огромните природни ресурси на страната и развиващият се потребителски пазар допринасят за продължаващото ѝ влияние в световната икономика.

Заедно тези три членки на БРИКС – Китай, Индия и Бразилия – доминират в икономическия пейзаж на блока. Тъй като техните икономики продължават да се разширяват и диверсифицират, влиянието им на световните пазари и политическите преговори ще нараства, определяйки бъдещето на световната търговия и финанси.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.