Предложението на Доналд Тръмп за създаване на национален Биткойн резерв предизвика доста реакции, особено от страна на бившия финансов министър Лари Съмърс, който разкритикува идеята като нереалистична и продиктувана от политически мотиви.
Говорейки по Bloomberg TV, Съмърс, който преди това е управлявал златните резерви на САЩ по времето на Бил Клинтън, отхвърли концепцията като „луда“, подчертавайки, че за разлика от златото или петрола, Биткойн няма реални приложения или стратегическо значение.
Съмърс също така постави под съмнение основанията за предложението, като предположи, че то е по-скоро за успокояване на спонсорите в криптовалутната индустрия, отколкото да служи на някакъв национален интерес. Той описа Биткойн като „непродуктивен инвентар“ без ясна цел за национален резерв.
Предложението беше изказано за първи път от Тръмп на Биткойн конференция през юли, където той очерта плановете си да се противопостави на глобални конкуренти като Китай, създавайки Биткойн резерв.
Оттогава сенаторката Синтия Лумис подкрепи идеята, като предложи законопроект, според който правителството на САЩ ще придобие един милион BTC в продължение на пет години – ход, който би струвал около $100 милиарда по текущи цени.
Привържениците на резерва смятат, че той може да помогне за намаляване на държавния дълг и да предложи нов начин за укрепване на долара, въпреки че критиците остават неубедени в неговата практичност.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.