Съобщава се, че няколко нововъзникващи икономики от алианса БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - както и новите членове, проучват Биткойн като средство за улесняване на международната търговия.
Експертите предполагат, че това може да е сигнал за трансформация в световните финанси, като потенциално намали зависимостта от щатския долар и насърчи по-голям икономически суверенитет.
Матю Сигeл, ръководител на отдела за изследване на дигитални активи във VanEck, сподели своите виждания, като подчерта нарастващата привлекателност на Биткойн сред страните от БРИКС. Той отбеляза, че ОАЕ и Етиопия вече са започнали да използват правителствени ресурси за добив на Биткойн, което отразява по-широката необходимост извън САЩ да се противодейства на възприеманото от тях лошо фискално управление.
Сигел прогнозира, че Биткойн може да се превърне в глобален резервен актив до 2050 г., като предвижда потенциална цена от $3 милиона за монета – амбициозна, но постижима цел, основана на дългосрочен годишен растеж. Той изтъкна инициативите на Русия за разширяване на инфраструктурата за добив на Биткойн и свързаната с изкуствения интелект инфраструктура в страните от БРИКС, като целта е Биткойн да бъде интегриран в международната търговия.
Русия, ограничена от западните санкции, вижда в Биткойн средство за заобикаляне на традиционните финансови системи. В сътрудничество с BitRiver страната създава съоръжения за подпомагане на проекти за добив на Биткойн и изкуствен интелект – стъпка, съобразена с по-широката стратегия на страните от БРИКС за оспорване на господството на долара.
Сигел изтъкна икономическата привлекателност на Биткойн в страни като Етиопия, където местният добив не само генерира приходи, но и проправя пътя за алтернативни търговски системи. Той твърди, че тази тенденция отразява глобалното желание за финансова автономия, особено сред нациите, засегнати от инфлация и нестабилност на валутите.
В перспектива Сигел предположи, че траекторията на Биткойн може да набере скорост от геополитически и икономически промени, като например предстоящите избори в САЩ или потенциалното понижаване на кредитния рейтинг. Моделът на VanEck предполага, че дори скромно разпределение на Биткойн в резервите на световните централни банки би могло да тласне стойността му до безпрецедентни висоти.
Тъй като тези държави постепенно възприемат Биткойн, може да се появи нова парадигма в международната търговия, която да оспори дългогодишното господство на щатския долар. Независимо дали тази еволюция ще се осъществи през следващите години или десетилетия, нарастващият интерес към Биткойн като децентрализиран, неконтролиран от правителството актив може да промени глобалните финанси.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.