Начало » Балон ли са aкциите на Microstrategy?

Балон ли са aкциите на Microstrategy?

25.11.2024 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Балон ли са aкциите на Microstrategy?

Неотдавнашният скок на акциите на MicroStrategy (MSTR), които нараснаха с невероятните 515% през 2024 г., породи опасения сред инвеститорите дали ралито не е спекулативен балон.

Един от най-притеснителните фактори е 195% премия на компанията спрямо притежаваните от нея BTC, което сигнализира, че акциите на MSTR се търгуват със значителна надценка в сравнение със стойността на активите в Биткойн.

Въпреки тези опасения много анализатори твърдят, че ралито не е балон, а по-скоро резултат от стратегическото позициониране на MicroStrategy като глобален заместител на експозицията към водещата криптовалута. Компанията е възприела прост, но ефективен модел: Емитиране на дълг за придобиване на повече Биткойн. Тази стратегия създава обратна връзка, при която повишаващите се цени на BTC насърчават по-нататъшни покупки, което от своя страна повишава доверието на инвеститорите и води до ръст на акциите на MSTR.

MicroStrategy (MSTR)

Биткойн максималистът Фред Крюгер обяснява, че рестриктивните глобални регулации са възпрепятствали прекия достъп до Биткойн и криптовалутните ETF-и в много страни, което е принудило инвеститорите да се обърнат към алтернативи като акциите на MicroStrategy. Инвеститорите в юрисдикции като Обединеното кралство, Сингапур и Южна Корея се сблъскват със значителни пречки при закупуването на BTC ETF-и, докато американските инвеститори може да открият, че техните планове 401(k) не позволяват инвестиции в ETF-и. Следователно закупуването на акции на MSTR се превръща в начин за тези, които нямат пряк достъп до Биткойн ETF-ите, да получат експозиция към „дигиталното злато„.

Крюгер сравнява премията, платена за акциите на MSTR, с „покупка на доларова банкнота за $3“, признавайки, че макар акциите на компанията да носят премия, тази регулаторна среда създава уникална пазарна динамика.

Главният изпълнителен директор на MicroStrategy, Майкъл Сейлър, често е хвален за ефективното управление на дълга на компанията, което ѝ позволява да се ориентира в нестабилните крипто пазари, без да претърпи значителни загуби. Въпреки че е силно зависима от Биткойн, премията на компанията за нейните BTC авоари остана положителна дори по време на мечия пазар през 2022 г., за разлика от други инвестиции, свързани с криптовалути, като Grayscale BTC Trust (GBTC), при които се наблюдаваше рязко намаление.

Сейлър последователно подчертава, че стратегията му прилича на оценка на петролна компания, където Биткойн е суровината, а операциите на MSTR я преработват. В резултат на това стратегическите покупки и управлението на BTC от страна на компанията, заедно с нейната способност да емитира дълг при изгодни условия (като например неотдавнашното предлагане на конвертируеми облигации на стойност $3 милиарда при 0% лихва), допринесоха за продължаващото рали.

В заключение, докато някои разглеждат високата премия и ралито на акциите като потенциален балон, други твърдят, че моделът на MicroStrategy и управлението на дълга и експозицията към Биткойн от страна на Сейлър предоставят солидна обосновка за продължаващия скок. Способността на компанията да остане стабилна по време на пазарни спадове и стратегическото ѝ управление на инвестициите в BTC предлагат план за успех на нестабилни пазари, което предполага, че ралито може да не е толкова спекулативно, колкото някои смятат. Въпреки това, както винаги при такава висока волатилност, остава рискът от корекция, ако цената на Биткойн се понижи рязко.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Coinbase става първата крипто компания в списъка на S&P 500

Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.

13.05.2025 14:12 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Спекулациите стимулират глобалните крипто трансфери – расте ли практическата употреба?

Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).

13.05.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Шиф с критика към търговското споразумение между САЩ и Китай

Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.

13.05.2025 12:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Стабилна монета подкрепена от Paxos се стреми към глобална интеграция с иновативен модел

Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.

13.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.