Меме монетите се превърнаха от разглеждани като дигитални шеги в значими икономически двигатели в екосистемата на Solana.
Платформи като Pump.fun, посветени на тези забавни токени, генерират толкова значителни такси, че конкурират приходите на утвърдени децентрализирани приложения (DApps). Raydium, ключов компонент на Solana, наскоро генерира такси за над $69 милиона само за една седмица, а самата Solana не изостава с $49 милиона.
Скокът на активността до голяма степен се дължи на популярността на токени като Peanut the Squirrel (PNUT) и Goatseus Maximus (GOAT), които завладяха общност, жадна за нови и нетрадиционни възможности.
Това не само повиши активността на мрежата на Solana, но и привлече нови потребители, позиционирайки блокчейна като един от най-активните в пространството. Този бърз растеж обаче поражда въпроса: устойчив ли е той, или в крайна сметка ще се окаже мимолетно явление?
Въпреки че меме монетите предлагат краткосрочно вълнение, присъщата им нестабилност и непредсказуемост може да представляват дългосрочно предизвикателство за Solana. Тези токени често са обект на резки колебания и след като хайпа отшуми, стойността им може бързо да намалее. Това оставя мрежата потенциално изложена на нестабилност, особено ако сериозни проекти се отдръпнат в полза на по-надеждни активи. За разлика от меме монетите, стабилните активи като Tether (USDT) осигуряват по-постоянно генериране на такси, основано на солидни основи.
Въпреки тези рискове екипът на Solana изглежда използва бума на меме токените в своя полза. Като се възползват от настоящото вълнение, те имат уникалната възможност да разнообразят своите предложения и да укрепят основите на мрежата. Ако Solana успее да превърне този подем в трамплин за по-широко приемане, мрежата може да затвърди позицията си на основен играч в блокчейн пространството, привличайки по-устойчиви проекти и осигурявайки си дългосрочен успех.
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
След месеци на пазарна нестабилност, притежателите на Eтериум отново са на печалба.
Internet Computer Protocol (ICP) отбеляза подновен интерес от страна на инвеститорите, като се повиши с 6.7% през последния ден и с над 19% през този месец.