Продължаващата съдебна битка между Ripple и Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) може би наближава повратна точка, като експертите предполагат, че е възможно споразумение или намаляване на глобата.
Правният анализатор Джереми Хоуган наскоро разгледа сценария, по-специално предложената глоба от $125 милиона, и постави под въпрос последиците от по-малко споразумение. Той отбеляза, че ако Ripple се споразумее за по-малка сума, това би могло да доведе до оспорване на предходното съдебно решение и да създаде усложнения за SEC.
Джеймс Мърфи, друг правен експерт, посочи, че компанията може да има лостове за влияние, особено в светлината на текущото обжалване, което поставя под въпрос дали продажбите на XRP от Ripple на институционални инвеститори се квалифицират като „инвестиционни договори“ съгласно законите за ценните книжа.
Мърфи направи паралел с делото Хауи от 1946 г., в което продажбата на портокали на търговци на едро се счита за стокова сделка, а не за инвестиция. Той смята, че Ripple може да използва този аргумент, за да настоява за по-ниска глоба, особено след като съдът не го е разгледал в първоначалното си решение.
Изходът от това дело и други важни правни въпроси, свързани с крипто, може да зависи от промените в ръководството на SEC. Нарастват спекулациите, че председателят на SEC Гари Генслер може да се оттегли от поста си в условията на политически натиск, като мнозина прогнозират, че 2025 г. може да донесе решения на тези правни битки с висок залог.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.