От BitMEX Research предупреждават, че стратегията на MicroStrategy за издаване на облигации за финансиране на покупките на Биткойн крие значителни рискове.
Компанията е натрупала значителен резерв в Биткойн чрез емитиране на дълг – тактика, която може да я изложи на потенциално финансово напрежение.
Макар че oт BitMEX предполагат, че принудителна ликвидация на наличностите на компанията в BTC е слабо вероятна, се признава високата волатилност на Биткойн и рисковете, свързани с колебанията в цената му. Понастоящем MicroStrategy има неизплатени облигации на стойност $4.25 милиарда, като част от тях вече са изплатени. Ако стойността на Биткойн спадне рязко, особено в периодите на падеж на облигациите, компанията може да се сблъска със сценарий, при който притежаваните BTC не са достатъчни за покриване на дълга.
Въпреки че е малка вероятността такъв драстичен спад в цената на Биткойн до нива около $15,000, това може да наложи незабавна продажба на авоарите, а на анализаторите може да се наложи да преразгледат въпроса, ако компанията не успее да набере допълнителни средства или ако ситуацията се влоши. Като се има предвид, че падежните дати на облигациите продължават от 2027 г. до 2031 г., принудителна ликвидация остава малко вероятна, но значителен спад в стойността на Биткойн може да създаде натиск.
По-реалистично, BitMEX прогнозира, че ако премията на акциите на MicroStrategy се изпари, акционерите могат да накарат компанията да продаде Биткойн, за да покрие задълженията по облигациите. Такава ситуация може да възникне, ако акциите се движат от емисионна премия към отстъпка – промяна, която може да предизвика продажбата на притежанията с цел поддържане на ликвидността. Въпреки че понастоящем компанията може да избегне подобни действия поради високата премия на акциите, този „безкраен паричен трик“ няма да продължи безкрайно.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Майкъл Сейлър, съосновател на Strategy (MicroStrategy), намекна за още една голяма покупка в Биткойн след кратка пауза в придобивките.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.