Потенциалът на Ripple за първично публично предлагане (IPO) отново е в центъра на вниманието, тъй като главният изпълнителен директор на SBI Holdings Йошитака Китао призовава компанията да се подготви за публично листване, след като приключи съдебната битка с Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
Въпреки подновения фокус, главният изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус подчертава, че IPO-то остава второстепенно съображение, като се има предвид стабилното финансово състояние на компанията.
Интересът към първичното публично предлагане на Ripple се засили отново, като Китао се застъпи за този ход след разрешаването на дългогодишния конфликт на компанията със SEC. Съдебното дело, започнало през 2020 г., обвини Ripple в незаконна продажба на XRP като нерегистрирани ценни книжа.
Въпреки че компанията постигна частична съдебна победа през 2023 г., неотдавнашното обжалване от страна на SEC удължава несигурността. Някои експерти от бранша смятат, че обжалването може да отпадне, особено ако в SEC настъпят промени в ръководството, което потенциално ще разчисти пътя на Ripple към публичното предлагане.
Гарлингхаус изрази готовност за идеята за първично публично предлагане, но настоява, че то не е приоритет. Финансовата стабилност на Ripple гарантира, че дейността му не зависи от публично финансиране. Все пак Гарлингхаус намекна, че ще преразгледа идеята, когато регулаторните пречки останат зад гърба им, като припомни плановете на компанията да стане публична през 2020 г., преди да ги провалят правни усложнения.
Публичното листване би могло значително да повиши авторитета на Ripple в блокчейн индустрията, като увеличи оценката ѝ и я позиционира като основен глобален играч. Засега обаче компанията остава фокусирана върху разрешаването на правните си проблеми и запазването на траекторията си на растеж.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.