Кристофър Джанкарло, бившият председател на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), отхвърли слуховете, че се обсъжда кандидатурата му за председател на SEC или за каквато и да е позиция, свързана с крипто, в Министерството на финансите на САЩ.
Той подчерта, че няма интерес да се връща към предишната си работа, като преди всичко отбеляза, че вече е „изчистил“ това, което нарече „бъркотия„, оставена от настоящия председател на SEC Гари Генслер по време на работата му в CFTC.
Макар Джанкарло да не уточни, забележката му вероятно е намек за спорния подход на SEC за „регулиране чрез налагане“, който е силно критикуван, включително от един от собствените му комисари.
Известен като „крипто татко“ заради положителната си позиция по отношение на криптовалутите, Джанкарло бе председател на CFTC от 2017 г. и е виден защитник на дигиталните активи. Той получи това прозвище, след като изрази ранна подкрепа за сектора, като през 2018 г. обяви, че криптовалутите са „тук, за да останат„. Джанкарло продължава да бъде уважавана фигура в сектора и понастоящем консултира Търговската камара на САЩ в областта на дигиталните технологии.
Междувременно Генслер наскоро защити агресивната регулаторна тактика на SEC в реч, повтаряйки, че макар Биткойн да не е класифициран като ценна книга, много други криптовалути вероятно попадат в обхвата на закона за ценните книжа. Той твърди, че това разграничение налага надзор от страна на SEC, за да се защитят инвеститорите и да се гарантира целостта на пазара.
Позицията на Генслер е противоречива, като критиците твърдят, че действията на SEC, включително многобройните съдебни дела срещу крипто компании, са създали регулаторна несигурност за индустрията. Въпреки това Генслер твърди, че строгият надзор е от решаващо значение за предотвратяване на вредите за инвеститорите и за гарантиране на дългосрочната пазарна стабилност.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.