Неотдавна американските власти арестуваха Иля Лихтенщайн и съпругата му Хедър Морган през 2022 г. за пране на Биткойн, свързан с крипто борсата Bitfinex.
Иля Лихтенщайн, един от извършителите на хака на Bitfinex през 2016 г., е осъден на пет години затвор. На 14 ноември съдия Колин Колар-Котели от Окръжния съд на САЩ за окръг Колумбия произнесе присъдата след признаването на вината на Лихтенщайн по обвиненията в заговор за пране на пари. Прокурорите, отчитайки съдействието на Лихтенщайн и липсата на предишни криминални прояви, препоръчаха петгодишна присъда, въпреки че съдът имаше възможност да отсъди до 20 години.
Лихтенщайн, заедно със съпругата си Хедър Морган – която се изявява и като рапъра „Razzlekhan“ – откраднаха 119,754 BTC от Bitfinex през 2016 г., като преди залавянето им през 2022 г. изпира около 95 000 BTC. По време на изслушването през август 2023 г. Лихтенщайн призна за хакерската атака, отбелязвайки най-голямото изземване на крипто активи от Министерството на правосъдието на САЩ по това време.
Осъждането на Морган е насрочено за 18 ноември и тя е поискала затвор не по-дълъг от този на съпруга ѝ. Преди това тя призна за заговор за пране на пари и измама в САЩ. Междувременно, по несвързано дело, съоснователят на FTX Гари Уанг се очаква да бъде осъден на 20 ноември, като се спекулира за намалена присъда поради неговото сътрудничество и незначителна роля в скандала с FTX.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.