Терминът „бичи пазар“ описва тенденция на финансовия пазар, при която цените се повишават или се очаква да се повишат.
Този термин най-често се свързва с пазара на акции, но може да се прилага и за други активи като облигации, недвижими имоти и криптовалути.
Във всяка търговска среда цените се колебаят постоянно. Бичият пазар обаче обхваща по-продължителен период, в който при голяма част от цените на активите се наблюдава възходяща тенденция. Тези пазари често продължават месеци или дори години.
Инвеститорите, които се стремят да спечелят по време на бичи пазар, обикновено купуват рано, за да се възползват от нарастващите цени, и продават, когато смятат, че стойностите са достигнали своя връх. Определянето на точните точки на спад и връх е предизвикателство, но пропускането им в малка степен обикновено има минимално въздействие, тъй като дългосрочният ръст на цените компенсира дребните грешки при определянето на момента.
В тази статия може да разгледате някои популярни стратегии, които инвеститорите използват по време на бичи пазари. Както при всеки инвестиционен метод, тези стратегии са свързани с определено ниво на риск.
Фундаменталната инвестиционна стратегия „купи и дръж“ включва закупуване на актив и задържането му с намерението да го продадете на по-висока цена по-късно. Този подход разчита на увереността на инвеститора в дългосрочното увеличение на цените. Оптимизмът, който често е налице по време на бичите пазари, подкрепя този метод.
Разширение на подхода „купи и дръж“, е свързано с по-висок риск. В този случай инвеститорът продължава да увеличава притежаваните от него активи, докато цената на ценната книга продължава да се покачва.
Една от разпространените техники за тази стратегия е закупуването на определен брой токени всеки път, когато цената се повиши с определена сума.
Възстановяването представлява краткосрочен спад на пазар, който като цяло е във възход. Дори при бичи пазари е малко вероятно цените да се повишат без малки спадове по пътя.
Някои инвеститори следят за тези корекции и „купуват по време на спада“. Стратегията предполага, че цените скоро ще се върнат към възходящия си път, което позволява на инвеститорите да правят покупки на по ниски цени.
Най-агресивният подход в условията на бичи пазар е „цялостната суинг търговия“. Инвеститорите, използващи този метод, прилагат шорт продажби и други техники, за да уловят потенциалните печалби от честите промени в цените, като се стремят да максимизират печалбите в рамките на по-широкия възходящ пазарен тренд.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.