Като значителна промяна в глобалните финанси, алиансът БРИКС предложи нова международна платформа за крипто инвестиции, чиято цел е да разшири употребата на дигиталните активи в страните членки.
Руският президент Владимир Путин представи идеята, подчертавайки нейния фокус върху криптовалутите и инвестиционните възможности в развиващите се пазари.
Страните от БРИКС вече работят по платежна мрежа, базирана на блокчейн, през изминалата година, въпреки че все още не са разкрили конкретен напредък. Последното предложение обаче подчертава трайния им ангажимент за намаляване на зависимостта от щатския долар и разширяване на крипто интеграцията.
На неотдавнашна сесия на дискусионния клуб „Valdai“ Путин очерта потенциала на платформата да стимулира инвестициите в региони като Южна Азия, Африка и Латинска Америка.
Тази инициатива следва неотдавнашното решение на Русия да отмени забраната за употреба на криптовалути в международната търговия – ход, предназначен да заобиколи западните санкции и да увеличи трансграничните транзакции.
Предложението идва в момент, когато Биткойн достигна рекордно висока стойност от над $86,000, подчертавайки динамиката на крипто пазари. Ако бъде осъществена, платформата на БРИКС може да ускори приемането на криптовалутите на развиващите се пазари, като допринесе за постигането на целта на алианса за икономическа независимост и дигитална трансформация.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.