Наскоро страните от БРИКС се споразумяха да създадат категория „държави-партньори“ за 13 държави.
Според информацията сред тези страни са Турция, Индонезия, Алжир, Беларус, Куба, Боливия, Малайзия, Узбекистан, Казахстан, Тайланд, Виетнам, Нигерия и Уганда.
Официалният статут на тези държави като членове на БРИКС обаче ще бъде финализиран чрез консултации, водени от руското председателство.
На 16-ата среща на върха на БРИКС в Казан министърът на външните работи на Бразилия Мауро Виейра потвърди, че основните държави от БРИКС са постигнали консенсус по „критериите и принципите“ за бъдещо разширяване. Тези принципи бяха одобрени от лидерите и ще направляват растежа на блока, като официалните съобщения се очакват до края на годината или в началото на 2025 г., когато Бразилия ще поеме председателството.
В „Казанската декларация“ от срещата на върха беше подчертан силният интерес от страна на държавите от Глобалния юг към присъединяване към БРИКС. Над 30 държави изразиха желание да се ангажират с блока.
На срещата на върха присъстваха представители на 36 държави, включително генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, чието участие предизвика критики от страна на Украйна. Министерството на външните работи на Украйна изрази разочарованието си от участието на Гутериш в БРИКС, като същевременно отказа да присъства на срещата на върха за мир, посветена на конфликта в Украйна.
Говорителят на ООН Фархан Хаке отговори, като отбеляза, че позицията на Гутериш относно войната в Украйна съответства на принципите на ООН, а участието му в срещата на върха на БРИКС е в съответствие със стандартната практика за срещи на влиятелни световни групи.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.