Предстоящото решение на Федералния резерв относно лихвените проценти, насрочено за заседанието му на 6-7 ноември, може да определи посоката за пауза или ново понижение на лихвите.
Два важни доклада тази седмица (за инфлацията и заетостта) могат да окажат влияние върху окончателното решение.
Ако данните за инфлацията в четвъртък надхвърлят очакванията, наред със силния доклад за работните места от Министерството на труда в петък, „може да има основание за пауза“ – заяви Уил Стит, мениджър на портфейл от облигации на Wilmington Trust, позовавайки се на предишното намаление с 50 базисни пункта.
Джефри Роуч, главен икономист в LPL Financial, добави, че стабилният ръст на работните места може допълнително да оправдае паузата.
Други анализатори обаче смятат, че Фед е поел по сегашната си траектория. „Намаляването на лихвения процент с 25 базисни пункта е вероятно за ноември, независимо от данните“, заяви Джейми Кокс, управляващ партньор във финансова група Харис.
Елън Зентнър, главен икономист на Morgan Stanley, се съгласи, заявявайки:
Без голяма изненада в доклада за работните места изглежда вероятно Фед да намали лихвите с още четвърт пункт на 7 ноември.
Много трейдъри изглежда са съгласни с тази перспектива, като последните прогнози сочат 90% вероятност за понижение с 25 базисни пункта на срещата.
Представителите на Фед ще проучат внимателно двата основни доклада тази седмица. Предпочитаният от тях показател за инфлацията – индексът на разходите за лично потребление (PCE) – се очаква да разкрие леко понижение на базисната инфлация от 2.7% през август до 2.6% през септември. С течение на времето Фед се стреми да сведе този показател до 2%.
Същевременно докладът за пазара на труда в петък може да не е толкова еднозначен поради временното въздействие на неотдавнашните урагани и продължаващата стачка на работниците от „Боинг“. Икономистите очакват, че през октомври ще бъдат добавени около 125,000 работни места, което е намаление спрямо неочаквано високите 254,000 през септември, а безработицата се очаква да остане стабилна на равнище 4.1%.
„Докладът за заетостта през октомври ще бъде труден за тълкуване“, заяви управителят на Фед Кристофър Уолър, като посочи потенциалните загуби на работни места от природни бедствия и стачката на Боинг, които могат да намалят заетостта с над 100,000.
Във всички регионални райони на Фед неофициалните данни показват стабилен, постепенно охлаждащ се пазар на труда.
Въпреки сигналите за предпазливост от страна на някои служители на Фед, главният икономист на EY Грегъри Дако смята, че ангажиментът на председателя Джером Пауъл за „постепенност на политиката“ вероятно ще доведе до две допълнителни намаления с по 25 базисни пункта до края на годината.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.