БРИКС сериозно набляга на усилията си за намаляване на зависимостта от щатския долар, като насърчава употребата на местни валути в търговията.
Руският президент Владимир Путин обяви, че в рамките на Общността на независимите държави (ОНД) около 85% от транзакциите вече се извършват в местни валути, което отразява преминаването към финансова автономия сред развиващите се страни, целяща да сведе до минимум зависимостта от западните валути.
ОНД включва 12 държави – като Армения, Беларус, Казахстан и Узбекистан – като Русия е единственият член на БРИКС в този блок, който активно насърчава съседните държави да приемат местни валути в търговията. Стремежът на Русия в рамките на ОНД е част от по-широка стратегия за отдалечаване от долара, която създава повече възможности за развиващите се страни.
По време на неотдавнашната среща на върха на ОНД в Москва Путин подчерта, че страните членки дават приоритет на местните валути в търговията си, като отбеляза, че над 85% от разплащанията вече избягват щатския долар. Той подчерта, че все по-широкото използване на национални валути е сигнал за нарастваща независимост и отдалечаване от зависимостта от долара.
Путин също така подчерта, че както БРИКС, така и ОНД възнамеряват да продължат усилията си за дедоларизация, укрепвайки икономическата си самостоятелност. Тази тенденция поражда опасения за икономиката на САЩ, тъй като намаляването на ролята на долара може да доведе до дефицити, инфлация и икономическо напрежение у дома. САЩ разчитат на чуждестранното търсене на долара, за да стабилизират икономиката си, но БРИКС активно насочва други държави към търговия в местна валута, намалявайки влиянието на долара на световната сцена.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.