Под ръководството на председателя Майкъл Сейлър, MicroStrategy понастоящем притежава приблизително 252,220 BTC, оценени на над $17 милиарда, като общата стойност на придобиване е около $9.9 милиарда.
Според анализаторите на BitMEX Research е „малко вероятно“ MicroStrategy, известна търговска IT компания с големи притежания в Биткойн, да бъде подложена на натиск да продаде някакво количество от токените.
Анализаторите подчертаха, че премиум оценката на акциите на MicroStrategy дава възможност на фирмата да използва предлагането на акции като средство за по-нататъшно разширяване на своите Биткойн притежания. Откакто прилага стратегията си., компанията е набрала $4.25 милиарда чрез пет предлагания на акции, като е повишила балансовата си стойност на акция и е допринесла за това, което някои описват като „безкраен паричен блян“.
Макар Сейлър твърди да, че MicroStrategy няма планове да продава своите Биткойн токени, значителният дълг на компанията и присъщата на BTC ценова нестабилност доведоха до спекулации дали в крайна сметка може да се наложи ликвидация на част от активите.
Докладът на BitMEX Research разгледа по-отблизо структурата на дълга на MicroStrategy, като се твърди, че нейните облигации имат сложни опции за конвертиране, които дават възможност на облигационерите да изберат да се превърнат в акции на MSTR или да поискат парично изплащане в зависимост от представянето на акциите и падежа на облигациите.
Анализаторите добавиха, че повечето от тези облигации позволяват на MicroStrategy да се изплати с пари в брой, ако акциите се търгуват с премия, докато облигационерите вероятно ще се конвертират в акции, ако цената на Биткойн остане висока – така се намалява вероятността от принудителна продажба.
Въпреки че MicroStrategy има лихвени плащания по дълга си, анализаторите твърдят, че паричните потоци от основния ѝ софтуерен бизнес трябва да покрият тези задължения, дори и по време на пазарен спад. Освен това облигациите са с разсрочен падеж от 2027 до 2031 г., което намалява непосредственото финансово напрежение и прави принудителната ликвидация по-малко вероятна.
Експертите на BitMEX обаче предупреждават, че ако премията на акциите на MicroStrategy се измести към отстъпка и изплащането на облигациите стане дължимо, за акционерите може да стане стратегически изгодно да обмислят продажба на Биткойн. Тъй като в момента акциите се търгуват с премия, MicroStrategy няма голям стимул да продава своите BTC. Въпреки това, ако компанията натрупа допълнителен дълг, рисковете могат да се увеличат, което потенциално може да доведе до продажби в случай на значителен спад на цената на Биткойн.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.