Правителството на САЩ успешно възстанови близо $19.3 милиона в криптовалути в рамките на 24 часа, след като те бяха мистериозно източени от портфейли, свързани с правителството.
Анализаторите от Arkham Intelligence и ZachXBT отбелязват, че това бързо възстановяване, което представлява около 88% от откраднатите активи, поражда сериозни опасения относно сигурността на държавните дигитални портфейли.
Пробивът включва активи на стойност около $20 милиона, предимно стабилни монети и Етериум, прехвърлени чрез подозрителни адреси, свързани с известна услуга за пране на пари.
Инцидентът се случи малко след като Arkham алармира за неочаквани транзакции от спящи портфейли, свързани със скандалния хак на Bitfinex. До 25 октомври по-голямата част от откраднатите средства бяха възстановени под контрола на правителството.
Въпреки това бързо възстановяване, продължават да съществуват съмнения относно целостта на сигурността на правителствените портфейли. Експерти като Ergo BTC посочиха потенциални слабости в практиките за управление на портфейлите, докато причините за първоначалния трансфер остават неясни, което добавя допълнителна интрига към ситуацията. Този инцидент подчерта продължаващите предизвикателства при опазването на дигиталните активи, тъй като държавните агенции все повече разчитат на решения за попечителство.
След неотдавнашните нарушения на киберсигурността, включващи федерални структури на САЩ, като хакването на профили на SEC в социалните медии, нараства загрижеността относно адекватността на настоящите протоколи за сигурност. Анализаторите подчертават необходимостта от по-строги мерки и по-голяма прозрачност при управлението на държаните от правителството криптовалути, за да се предотвратят бъдещи инциденти.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.