През декември акционерите на Microsoft ще гласуват дали компанията да диверсифицира част от активите си във водещата криптовалута - идея, подкрепяна от Националния център за изследване на обществената политика (NCPPR).
Докато управителният съвет се противопоставя на предложението, твърдейки, че то може да наруши стабилния инвестиционен подход на компанията, NCPPR подчерта устойчивите на инфлация качества на Биткойн и предлага корпорациите да заделят поне 1% от активите си за криптовалутата.
Предложението подчертава впечатляващото представяне на BTC, отбелязвайки, че в рамките на една година дигиталния актив е спечелил почти 100% – далеч повече от корпоративните облигации. NCPPR даде за пример MicroStrategy, чиито акции са нараснали с 313% в сравнение с тези на Microsoft, до голяма степен поради дяловете в Биткойн.
Понастоящем компанията притежава около $484 милиарда, инвестирани предимно в държавни и корпоративни облигации, които едва изпреварват инфлацията. Въпреки че бордът на директорите вече е разглеждал BTC като опция, той продължава да предпочита традиционните инвестиции, които предлагат постоянна възвръщаемост, опасявайки се, че волатилността на криптовалутата може да повлияе на оперативния паричен поток на Microsoft.
Това гласуване отразява по-широка промяна в традиционните финанси, където големи институции като BlackRock започнаха да предлагат Биткойн ETF. NCPPR твърди, че Биткойн се е доказал като мощно средство за хеджиране на инфлацията, надминавайки корпоративните облигации с печалба от 414% за пет години.
Предстоящото гласуване, насрочено за 10 декември, може да създаде нов прецедент за това как големи компании като Microsoft подхождат към крипто инвестициите. NCPPR твърди, че корпорациите трябва да погледнат отвъд конвенционалните активи, дори ако тези по-нови опции са свързани с по-голяма волатилност на цените.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.