Технологичната война между САЩ и Китай ще ескалира, независимо дали републиканецът Доналд Тръмп или вицепрезидентът Камала Харис ще спечели президентските избори на 5 ноември.
И двамата кандидати планират да приложат мерки за ограничаване на технологичния напредък на Китай, макар и чрез различни стратегии.
Очаква се новите рестрикции да ограничат вноса на китайски чипове, смарт превозни средства и усъвършенствани AI технологии. Харис гарантира, че „Америка, а не Китай, ще спечели състезанието за 21-ви век“, докато Тръмп се застъпва за увеличение на митата като средство за противодействие на технологичния растеж на Китай.
Питър Харел, бивш служител на Байдън по въпросите на националната сигурност, отбеляза нов аспект в технологичната студена война, насочен към данните и свързаните устройства. Неотдавнашните предложения целят да ограничат достъпа до свързани автомобили, произведени с китайски компоненти, а законодателството настоява китайската компания майка на TikTok да продаде приложението или да бъде забранено.
Подходът на Харис вероятно ще бъде по-координиран със съюзниците, докато администрацията на Тръмп може да действа по-агресивно. Очаква се бившия президент да разшири списъка на субектите, ограничаващи износа на определени китайски компании, и може да наложи по-строги мерки на съюзниците, които не спазват изискванията.
Тръмп предложи мита от 10% до 20% върху целия внос и над 60% върху вноса от Китай, докато Харис признава необходимостта от целенасочени мита. Китай предприе ответни мерки срещу американския контрол върху износа и въведе ограничения върху ключови материали като германий и галий.
Уилбър Рос, бивш министър на търговията при Тръмп, подчерта необходимостта от твърда, но стратегическа позиция на САЩ спрямо Китай, особено по отношение на металите.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.