Технологичната война между САЩ и Китай ще ескалира, независимо дали републиканецът Доналд Тръмп или вицепрезидентът Камала Харис ще спечели президентските избори на 5 ноември.
И двамата кандидати планират да приложат мерки за ограничаване на технологичния напредък на Китай, макар и чрез различни стратегии.
Очаква се новите рестрикции да ограничат вноса на китайски чипове, смарт превозни средства и усъвършенствани AI технологии. Харис гарантира, че „Америка, а не Китай, ще спечели състезанието за 21-ви век“, докато Тръмп се застъпва за увеличение на митата като средство за противодействие на технологичния растеж на Китай.
Питър Харел, бивш служител на Байдън по въпросите на националната сигурност, отбеляза нов аспект в технологичната студена война, насочен към данните и свързаните устройства. Неотдавнашните предложения целят да ограничат достъпа до свързани автомобили, произведени с китайски компоненти, а законодателството настоява китайската компания майка на TikTok да продаде приложението или да бъде забранено.
Подходът на Харис вероятно ще бъде по-координиран със съюзниците, докато администрацията на Тръмп може да действа по-агресивно. Очаква се бившия президент да разшири списъка на субектите, ограничаващи износа на определени китайски компании, и може да наложи по-строги мерки на съюзниците, които не спазват изискванията.
Тръмп предложи мита от 10% до 20% върху целия внос и над 60% върху вноса от Китай, докато Харис признава необходимостта от целенасочени мита. Китай предприе ответни мерки срещу американския контрол върху износа и въведе ограничения върху ключови материали като германий и галий.
Уилбър Рос, бивш министър на търговията при Тръмп, подчерта необходимостта от твърда, но стратегическа позиция на САЩ спрямо Китай, особено по отношение на металите.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.