Кристофър Уолър, член на управителния съвет на Федералния резерв изрази мнението си, че е по-вероятно децентрализираното финансиране (DeFi) да работи заедно с традиционното финансиране, а не да го замени напълно.
В речта си на семинара по макроикономика във Виена на 18 октомври Уолър засегна продължаващата дискусия за мястото на DeFi във финансовата екосистема. Той призна иновативните аспекти на сектора, но подчерта трайното значение на централизираните финансови системи.
Според него посредниците продължават да бъдат от решаващо значение за справянето със сложността на финансовите транзакции. Служителят на Фед изтъкна още, че традиционните финансови системи, които са се развивали в продължение на векове, продължават да предлагат значителни предимства, включително намаляване на разходите по транзакциите и укрепване на доверието.
Макар че Уолър признава потенциала на DeFi за рационализиране на финансовите процеси и намаляване на разходите чрез намаляване на зависимостта от посредници, той предупреждава срещу идеята за напълно децентрализирана финансова система. Според него за повечето хора посредниците все още играят съществена роля за поддържане на доверието във финансовите системи.
Уолър също така отбеляза, че макар DeFi платформите да намаляват нуждата от определени посредници, доверието остава ключов компонент във финансовите операции, изтъквайки, че борсите за криптовалути често въвеждат отново посреднически роли, които DeFi индустрията първоначално е имала за цел да премахне.
Една от основните ползи, които той обсъди, е потенциалът на различни технологии като тези на разпределената счетоводна книга (DLT), токенизацията и смарт договорите да повишат скоростта и прецизността на финансовите транзакции.
Според него тези технологии могат да бъдат особено полезни за водене на регистри в среда, в която търговията се извършва 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
В заключение той заяви:
Централизираното финансиране функционира в регулаторни рамки, които осигуряват стабилност и предотвратяват незаконни дейности, и подобни предпазни мерки може да са необходими в DeFi пространството.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.