Според доклада на VanEck, Биткойн (BTC) е готов за потенциален пробив, задвижван от 3 ключови причини.
Те са именно нарастващите институционални инвестиции, притежанията на миньори и потоците от борсово търгувани продукти (ETP).
Институционалното приемане засилва корелацията между притока на ETP и движението на цената на BTC. Към средата на октомври американските продукти за Биткойн отбелязаха $19.4 милиарда седмични притоци, като институционалните пари играят ключова роля в определянето на цените.
Докладът разкрива сериозна корелация между потоците на ETP и възвръщаемостта на криптовалутата, със стойност на R² от 0.3422, което показва, че институционалните инвестиции все повече водят ценовите движения на Биткойн. Освен това потоците на ETP показват известна възможност за прогнозиране при следборсовата търговия.
Също така статутът на Биткойн като „макрохедж“ срещу икономическа нестабилност нараства, особено сред институционалните инвеститори, които искат да се предпазят от инфлация и пазарна волатилност.
Освен това миньорите, регистрирани в САЩ, увеличиха своите Биткойн хазни с 2% през септември, след 11% ръст през август, което подчертава увереността им в дългосрочната стойност на криптовалутата.
Пазарните нагласи около BTC също се подобриха, като близо 90% от адресите са на печалба, а доминиращата му позиция на крипто пазара се покачи до 57%. Това подчертава ролята на Биткойн като водещо средство за съхранение на стойност в екосистемата на дигиталните активи.
Въпреки затягащия се регулаторен контрол върху активите, които не са свързани с Биткойн, то криптовалутата остава до голяма степен изолирана, което допълнително затвърждава статута ѝ на по-сигурна инвестиция.
В доклада се подчертава още, че американските и европейските търговци движат цената на Биткойн, като търсенето от тези региони често компенсира натиска на продажбите от азиатските пазари.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?
Спот Биткойн ETF-ите отбелязаха огромен приток от над $1 милиард в един ден в четвъртък, подхранван от скока на водещия дигитален актив до ново историческо постижение над $118,000.
След като Биткойн премина над $118,000, новите макроикономически и ончейн данни сочат, че ралито може би все още е в началото си.