Инвеститорът Люк Громен очаква постепенен спад на долара поради влошаването на фискалната ситуация в САЩ.
В неотдавнашно интервю за подкаста „Trader’s Edge“ той обсъди как Федералният резерв на практика е „хванат в капан“ да поддържа ниски лихвени проценти, тъй като правителството на САЩ се бори да управлява дълга си при по-високи лихвени проценти.
Громен твърди, че решението на Фед да понижи лихвените проценти не е продиктувано от охлаждаща се инфлация или стабилна икономика, а по-скоро от тежкото състояние на държавните финанси, което налага по-ниски лихвени проценти. Той изтъква, че за да се увеличат данъчните приходи над разходите за лихви, правителството трябва да „подхрани“ фондовия пазар или да намали лихвената тежест – за предпочитане и двете. Eкспертът поясни:
В Америка, където вече не произвеждаме много в нетно съотношение, а единственият начин да се увеличат приходите е да се стимулира фондовият пазар или да се намалят лихвените разходи. Най-простият начин да се постигне това е като се намалят лихвените проценти. След като правата и разходите за отбрана не могат да бъдат съкратени, се озоваваме в тази ситуация.
В светлината на този финансов натиск Громен прогнозира отслабване на долара през следващата година. Той прогнозира, че индексът на щатския долар (DXY), който измерва долара спрямо кошница от основни валути, може да се понижи с до 10%, което означава значително отстъпление за основната резервна валута в света. Громен заяви:
От тактическа гледна точка виждам, че през следващите месец-два доларът може временно да се засили, а пазарите да останат нестабилни. Въпреки това смятам, че по-широката тенденция ще бъде възходяща, тъй като икономиката може да се окаже по-силна, отколкото мнозина очакват.
Той добави, че не е сигурно кога ще се появи консенсус около невъзможността на Фед да повиши лихвените проценти поради фискални ограничения. Громен отбеляза тихия спад на долара от 114 на 100 през последните две години, прогнозирайки че той може да достигне ниските 90-годишни стойности през следващите 12-14 месеца, след кратък тактически отскок междувременно.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.