Home

Няколко причини, поради които цената на петрола върви надолу днес

15.10.2024 11:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Няколко причини, поради които цената на петрола върви надолу днес

Цените на суровия петрол се понижиха рязко днес, тъй като някои от факторите, които подкрепяха пазара в началото на месеца се забавиха.

Цените на суровия петрол спаднаха рязко след информацията, че Израел ще се въздържи от нанасяне на удари по ирански петролни съоръжения при предстоящите си военни удари.

Според статия в Washington Post, в която се цитират анонимни служители, израелският министър-председател Бенямин Нетаняху е уверил съюзниците на САЩ, че Израелските сили за отбрана (IDF) ще се съсредоточат върху военни цели, а не петролни или ядрени съоръжения.

Тази новина облекчи опасенията на търговците на петрол, които бяха нащрек, като по този начин намали премията от геополитически риск, която подкрепяше цените в началото на месеца.

Низходящата тенденция бе подсилена и от други фактори

Един от тях бяха разочароващите данни от Китай, където потребителските цени през септември не успяха да се повишат според очакванията, което сигнализира за по-слаба икономическа активност и съответно за по-ниско търсене на петрол.

Освен това последният месечен доклад на ОПЕК оказа допълнителен натиск върху цените. Групата намали прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол за 2024 г. със 106,000 барела на ден, което е третата поредна низходяща ревизия.

Сега ОПЕК очаква търсенето да нарасне с 1.93 милиона барела дневно, което се дължи основно на по-ниското от очакваното потребление в някои региони.

Търсенето на петрол в Китай представлява значителна част от това преразглеждане. ОПЕК намали оценката си за ръста на търсенето на петрол в Китай през 2024 г. от 650,000 барела дневно (септемврийска оценка) на 580,000 барела дневно. Данните за вноса на енергия в Китай разкриха 3% спад на вноса на суров петрол през първите девет месеца на годината, като по-значителен спад от 7% бе отчетен през август, тъй като рафинериите преминаха през профилактика на фона на слабите маржове на печалба.

Тези събития в комбинация създадоха неблагоприятна перспектива за петролните пазари, като опасенията за търсенето и геополитическото напрежение намаляха.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Световният дълг ще достигне $100 трилиона – МВФ

Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че до края на годината световният дълг ще достигне $100 трилиона което се равнява на около 93% от общия БВП, главно поради прекомерните разходи на САЩ и Китай.

15.10.2024 15:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Акциите на Metaplanet скочиха след поредната покупка на Биткойн

Като смел ход, отразяващ агресивната ѝ инвестиционна стратегия, Metaplanet, често сравнявана с MicroStrategy, значително разшири Биткойн портфейла си опрез октомври тази година.

15.10.2024 15:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Tether обмисля да предостави услуги за кредитиране на международни търговци

Tether (USDT), водеща стабилна монета, проучва възможността за отпускане на заеми на международни търговци на суровини, особено на развиващите се пазари.

15.10.2024 14:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Главният изпълнителен директор на BlackRock сравни Биткойн със златото

Лари Финк, главен изпълнителен директор на BlackRock, е убеден, че Биткойн е на път да се превърне в самостоятелен клас активи.

15.10.2024 13:05 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.