Начало » Други » Няколко причини, поради които цената на петрола върви надолу днес

Няколко причини, поради които цената на петрола върви надолу днес

15.10.2024 11:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Няколко причини, поради които цената на петрола върви надолу днес

Цените на суровия петрол се понижиха рязко днес, тъй като някои от факторите, които подкрепяха пазара в началото на месеца се забавиха.

Цените на суровия петрол спаднаха рязко след информацията, че Израел ще се въздържи от нанасяне на удари по ирански петролни съоръжения при предстоящите си военни удари.

Според статия в Washington Post, в която се цитират анонимни служители, израелският министър-председател Бенямин Нетаняху е уверил съюзниците на САЩ, че Израелските сили за отбрана (IDF) ще се съсредоточат върху военни цели, а не петролни или ядрени съоръжения.

Тази новина облекчи опасенията на търговците на петрол, които бяха нащрек, като по този начин намали премията от геополитически риск, която подкрепяше цените в началото на месеца.

Низходящата тенденция бе подсилена и от други фактори

Един от тях бяха разочароващите данни от Китай, където потребителските цени през септември не успяха да се повишат според очакванията, което сигнализира за по-слаба икономическа активност и съответно за по-ниско търсене на петрол.

Освен това последният месечен доклад на ОПЕК оказа допълнителен натиск върху цените. Групата намали прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол за 2024 г. със 106,000 барела на ден, което е третата поредна низходяща ревизия.

Сега ОПЕК очаква търсенето да нарасне с 1.93 милиона барела дневно, което се дължи основно на по-ниското от очакваното потребление в някои региони.

Търсенето на петрол в Китай представлява значителна част от това преразглеждане. ОПЕК намали оценката си за ръста на търсенето на петрол в Китай през 2024 г. от 650,000 барела дневно (септемврийска оценка) на 580,000 барела дневно. Данните за вноса на енергия в Китай разкриха 3% спад на вноса на суров петрол през първите девет месеца на годината, като по-значителен спад от 7% бе отчетен през август, тъй като рафинериите преминаха през профилактика на фона на слабите маржове на печалба.

Тези събития в комбинация създадоха неблагоприятна перспектива за петролните пазари, като опасенията за търсенето и геополитическото напрежение намаляха.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.