Аржентина се превърна във водещата латиноамериканска държава по приток на криптовалути, изпреварвайки Бразилия.
Доклад на Chainalysis от 9 октомври показва, че между юли 2023 г. и юни 2024 г. крипто депозитите в Аржентина са достигнали приблизително $91 милиарда в сравнение с $90 милиарда в Бразилия.
Този скок в употребата на криптовалути в Аржентина до голяма степен се дължи на продължаващата инфлация и девалвация на валутата, които подтикват гражданите да търсят алтернативни спестовни средства, като например стабилни монети, обвързани с долара.
Аржентина е развила един от най-големите пазари на стабилни монети в световен мащаб, на който се падат 61.8% от обема на транзакциите, надминавайки 59.8% в Бразилия и значително над средния глобален показател от 44.7%.
Транзакциите със стабилни монети на дребно, особено тези под $10,000, нарастват бързо в Аржентина, отразявайки тенденцията за използване на тези дигитални активи като средство за предпазване от икономическа нестабилност.
Tether пренасочи фокуса си към развиващите се пазари като Аржентина, отчитайки търсенето на дигиталните валути като по-удобен вариант.
Въпреки нарастващото присъствие на криптовалутите, страната все още не е установила цялостни правила за крипто пазара, който до голяма степен остава нерегулиран.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) е склонна да разшири обхвата на крипто ETF-ите отвъд Биткойн, като цели 72 предложения за спот борсово търгувани фондове, свързани с криптовалути, вече очакват преглед.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
Coinbase официално пусна регулирани от CFTC фючърсни договори, свързани с XRP, с което направи значителна стъпка напред за институционалното приемане на свързания с Ripple токен.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.