Биткойн, водещата криптовалута, не успя да удържи нивото на подкрепа от $60,000 и отбеляза спад.
Няколко фактора допринесоха за този спад, като най-значимият от тях бяха по-добите от очакваното данни за инфлацията в САЩ. Това развитие може да забави плановете на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти или да доведе до по-малки намаления.
Освен това съдебните действия на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) срещу крипто компанията Cumberland, обвиняваща я в продажба на нерегистрирани ценни книжа, добавиха допълнителен натиск.
Някои от анализаторите смятат, че премахването на правните пречки, свързани с продажбата на BTC токените, иззети от Silk Road, също изигра роля.
Спадът на цената предизвика вълна от ликвидации, като през последния час бяха изтрити около $50 милиона, от които $49 милиона бяха лонг позиции.
През последните 24 часа ликвидациите достигнаха $231 милиона, като $203 милиона бяха лонг позиции. При Биткойн беше регистрирана най-високата сума на ликвидациите, възлизаща на $72 милиона.
Strategy, преименуваната марка на MicroStrategy, се готви да набере до $2.1 милиардa чрез продажба на привилегировани акции като част от продължаващите си усилия да разшири Биткойн портфейла си.
Когато на 22 май Биткойн премина границата от $111,000, с което надмина предишния си рекорд, активността на фючърсния пазар избухна в отговор.
Преди 15 години един програмист, без да подозира, направи история, когато размени 10,000 ВТС за две пици – това е първата документирана крипто покупка.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.