Притежанието на криптовалути на дребно е нараснало значително от 2020 г. насам, според доклад на Съвета на Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO).
Докладът на IOSCO, публикуван на 9 октомври, установи, че 15 от 24-те изследвани юрисдикции са докладвали за нива на собственост върху криптовалути от 10% или повече сред инвеститорите на дребно през изминалата година.
В шест юрисдикции процентът на собственост е достигнал 30% или повече. Това бележи рязко увеличение в сравнение с 2020 г., когато около половината от отговорилите региони са оценили, че само от 1% до 5% от инвеститорите са притежавали крипто активи.
Според IOSCO през последните четири години в няколко юрисдикции се наблюдава значимо нарастване на собствеността върху криптовалути сред инвеститорите на дребно.
Въпреки това организацията изрази постоянна загриженост относно нестабилността на пазара, ограничените познания на инвеститорите, недостатъчните регулации и разпространението на измами. Тези въпроси, изтъкнати в предишния ѝ доклад за 2020 г., продължават да бъдат значителни предизвикателства и днес.
В доклада се подчертават и нарастващите рискове на крипто пазара, които са се засилили след 2020 г. В него се посочват забележителни събития като фалити на високопоставени лица, мечи пазар със спад на индексите с цели 73% спрямо предишните върхове, рязко увеличение на измамите и кибератаките и засилен регулаторен контрол. Въпреки тези предизвикателства интересът към крипто активите сред инвеститорите на дребно продължава да расте.
Според информацията по-младите инвеститори и предимно мъже – тези, които обикновено са на възраст под 40 години – са най-склонни да инвестират в криптовалута.
В САЩ близо 60% от инвеститорите под 35 години са разглеждали криптовалутата като инвестиционна възможност, а повече от половината вече са направили инвестиции. Сред поколението Z (на възраст от 18 до 25 години) около 44% са започнали инвестиционното си пътешествие с криптовалута.
По-новите инвеститори също са по-склонни да инвестират в криптовалути в сравнение с опитните инвеститори, се допълва в доклада. Според IOSCO основните причини за инвестиране в криптовалути включват страх от пропуснати възможности (FOMO), спекулативни мотиви, сравнително ниски разходи за навлизане в сектора и влияние от страна на приятели или социални медии.
Блокчейнът на Aptos може да се насочи към значителна промяна в икономическия си модел, тъй като разработчиците предлагат намаляване на стимулите за пасивен стейкинг, за да подтикнат участниците към по-практични роли в екосистемата.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
Само през първото тримесечие на 2025 г. Solana е реализирала приходи от $369.5 милиона – вече наполовина от тези, които е реализирала през цялата 2024 г.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.