В неотдавнашно заявление правителството на САЩ посочи, че Bitfinex може да е единствената жертва, призната в хакерската атака от 2016 г., извършена от Иля Лихтенщайн и Хитър Морган.
Прокурорът на САЩ за окръг Колумбия заяви:
Правителството не знае за нито едно лице, което да отговаря на изискванията за жертва съгласно CVRA [Закон за правата на жертвите на престъпления] или за възстановяване на средства съгласно MVRA [Закон за задължителното възстановяване на средства на жертвите], освен може би Bitfinex.
Както Лихтенщайн, така и Морган, заедно с компанията майка на Bitfinex, iFinex, твърдят, че платформата за крипто търговия е единствената жертва. След хакерската атака iFinex позволи на клиентите си да осребрят издадените от Bitfinex токени, наречени BFX, които бяха напълно осребрени до 3 април 2017 г.
Въпреки това правителството има за цел да даде възможност на притежателите на сметки в Bitfinex да предявят потенциални претенции преди произнасянето на присъдата. За да се улесни това, от съда бе поискано да разреши различни методи за уведомяване, включително актуализации на уебсайта на Министерството на правосъдието.
Лихтенщайн и Морган, се признаха за виновни през август 2023 г. по обвинения в конспирация, свързани с прането на около 119,754 BTC, оценени на близо $71 милиона към момента на хакването. Произнасянето на присъдата на Лихтенщайн е насрочено за 14 ноември, а на Морган – за 15 ноември.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.