Реномиран финансов експерт очаква повишаване на ликвидността в световен мащаб, което може да стимулира развитието на пазара. Той прогнозира, че основните централни банки, особено Федералният резерв, се готвят да инжектират значителна ликвидност във финансовата система, подтикнати от икономическите опасения.
Това се случва след двугодишен спад на ликвидността, който сега бележи признаци на възстановяване.
В неотдавнашно интервю Майкъл Хауъл, основател и главен изпълнителен директор на CrossBorder Capital, заяви, че Федералният резерв вероятно ще понижи лихвените проценти и ще разшири баланса си, за да увеличи наличностите. След тази дискусия Федералният комитет по операциите на открития пазар намали лихвените проценти с 50 базисни пункта, съобразявайки се с тези прогнози.
Ролята на Китайската народна банка (PBOC) също е от решаващо значение, тъй като всяко смекчаване на нейната строга парична политика би могло да повиши глобалната ликвидност, особено в условията на забавяне на китайската икономика. Експертът подчерта, че слабата китайска икономика може да допринесе за по-ниската глобална инфлация.
Въпреки че увеличаването на ликвидността може да предостави възможности за инвеститорите, той предупреди за нарастващите нива на дълга и свързаните с тях рискове. Тъй като правителствата натрупват все повече задължения и разходите за лихви нарастват, финансовите пазари се пренасочват от набиране на капитал към рефинансиране, което засилва търсенето на ликвидност.
В крайна сметка очакваното нарастване на глобалната капиталова ликвидност би могло да засили цените на активите, но инвеститорите трябва да останат бдителни по отношение на потенциалния инфлационен натиск и динамиката на дълга, които биха могли да повлияят на икономическата стабилност. Разбирането на тези тенденции е от съществено значение за вземането на разумни инвестиционни решения.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.