Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, е отхвърлила 86% от исканията на израелските военни за замразяване на крипто портфейли, свързани с палестинци и други лица, поради липса на достатъчно доказателства.
Нилс Андерсон Рьод, глобален ръководител на разследванията на финансови престъпления в Binance, подчерта, че платформата провежда собствени независими разследвания, а не сляпо следва правителствени заповеди, за да гарантира спазването на международното право, като същевременно защитава правата на потребителите.
В неотдавнашен случай, включващ над 1,500 искания за замразяване на портфейли от Израелските сили за отбрана (IDF), Binance установи, че само 220 портфейла, или 14%, са свързани с незаконни дейности. Останалите портфейли бяха оставени непокътнати, което предотврати случайното блокиране на законни транзакции.
Рьод обясни, че Binance работи в тясно сътрудничество със своя правен отдел и правоприлагащите органи, за да взема добре обосновани решения. Например IDF може да класифицира даден портфейл като свързан с финансиране на тероризма, докато анализът на Binance може да установи, че той е свързан с благотворителна организация. Тези несъответствия се отстраняват след задълбочени прегледи.
Главният изпълнителен директор на Binance Ричард Тенг също така отхвърли твърденията, че борсата е замразила всички палестински портфейли по искане на IDF. Той поясни, че са засегнати само портфейли с ясни връзки с незаконни дейности, като подчерта ангажимента на Binance за прозрачност и справедливи практики в политически чувствителни региони.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.