Според доклад на JPMorgan през септември средната цена на Биткойн (BTC) и мрежовата скорост на добив леко са се повишили, докато дневните приходи от добив и брутните печалби са намалели за трети пореден месец.
Хашрейтът се е повишил с 2% спрямо август, достигайки 643 екзахаша в секунда (EH/s), което показва общата изчислителна мощност, използвана за добив и обработка на транзакции в PoW блокчейн.
От JPMorgan изчислиха, че през миналия месец миньорите са получили средно по $42,100 дневен приход от възнаграждение за EH/s, което бележи 6% спад спрямо предходния месец. Анализаторите Реджиналд Смит и Чарлз Пиърс отбелязаха, че дневната брутна печалба от блокчейн награди също е спаднала с 6% на месечна база до $16,100 на EH/s, отразявайки брутен марж от 38.4%, което е най-ниската стойност в последните рекорди.
Таксите за транзакциите останаха ниски, като съставляваха по-малко от 5% от блокчейн възнаграждението. Общата пазарна капитализация на 14-те миньори, регистрирани в САЩ и наблюдавани от банката, се е увеличил с 4%, достигайки $21 милиарда.
Hut 8 (HUT) поведе групата с ръст от 21%, докато CleanSpark (CLSK) отбеляза най-рязък спад от 13%. Освен това годишната волатилност на Биткойн намаля до 44%, в сравнение с 62% през август.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.
Според доклад от 25 юли на компанията за крипто финансови услуги Matrixport ВТС може да навлезе в типичната лятна фаза на корекция.