Икономистите все по-често прогнозират намаляване на лихвените проценти с 0.25% от Европейската централна банка (ЕЦБ) през октомври, измествайки се от по-ранните очаквания за намаление през декември.
Слабите данни за инфлацията от Франция и Испания, както и спадът на индекса на мениджърите по поръчките (PMI) – който през септември се понижи до 48.9 – подтикнаха към преразглеждане на графика. Спадът на PMI сигнализира за значително забавяне на бизнес активността, което поражда спешна необходимост от по-нататъшно намаляване на лихвените проценти.
Докато ECB се подготвя за заседанието си на 18 октомври, пазарите на облигации вече показват 80% вероятност за намаляване на лихвените проценти, в сравнение с 40%. Водещи финансови институции като Goldman Sachs и JPMorgan ревизираха прогнозите си, като много от тях предвиждат намаления както през октомври, така и през декември.
Пол Холингсуърт от BNP Paribas предупреди, че твърде дългото изчакване може да застраши икономическото възстановяване на еврозоната. Актуализираните прогнози за инфлацията и растежа ще бъдат представени на заседанието през декември.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард е предпазлива по отношение на бъдещите си действия, като набляга на подход, основан на данни. Последните данни на члена на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел обаче показват, че инфлационните очаквания са намалели, което подкрепя тезата за намаляване на лихвените проценти. Макар че представителите на ЕЦБ не потвърдиха решението от октомври, те признават нарастващите рискове от понижение.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.