През последните осем години цената на Биткойн демонстрира постоянна положителна корелация с баланса на Китайската народна банка (PBOC).
Данните от TradingView показват, че 30-дневната корелация между Биткойн и PBOC е 0.66, с изключение на кратките периоди през 2016 г. и края на 2022-2023 г. В същото време корелацията на BTC с Федералния резерв на САЩ е спаднала до исторически минимум от -0.88.
Тази тенденция е особено актуална, тъй като наскоро PBOC обяви плановете си да инжектира 1 трилион юана ($142 милиарда) в големи държавни банки, за да подкрепи китайската икономика.
Наред с това централната банка понижи основните лихвени проценти, сигнализирайки за широкообхватни усилия за стимулиране, които могат косвено да подпомогнат цената на Биткойн.
Водещата криптовалута вече поскъпна с над 10% през този месец, отразявайки оптимизма на световните пазари. Анализаторите предполагат, че икономическите действия на Китай биха могли да насочат повече инвестиции към блокчейн и крипто индустриите.
Освен това някои експерти смятат, че стимулите ще бъдат от полза за по-рисковите активи във всички области, тъй като инвеститорските настроения се изместват към по-бичи перспективи.
SpaceX прехвърли 1,308 BTC – на стойност около $150 милиона – на нов адрес в портфейла си, с което отбеляза първата си ончейн активност от повече от три години.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Биткойн се консолидира около $119,000 след достигнатия миналата седмица исторически връх над $123,000.
Биткойн регистрира най-големия си нетен приток към борсите от юли 2024 г. насам, което е сигнал за потенциална промяна в пазарното поведение.