Цената на златото отново достигна исторически връх, надхвърляйки $2,660 за тройунция, след като нарасна с над 30% през тази година.
Това е най-силното представяне на златото от началото на века досега, което съвпада с нарастването на М2 паричното предлагане в САЩ.
М2 паричното предлагане включва физическа валута, спестовни и срочни депозити и фондове на паричния пазар.
Скокът в цените на златото съвпада и с рекордния връх на S&P 500 от 5,735, което предполага връзка с новите парични политики, въведени от централните банки, които допринесоха за нарастването на М2 паричното предлагане.
По данни на CoinDesk към 25 септември общият баланс на 15-те най-големи централни банки е надхвърлил $31 трилиона – равнище, наблюдавано за последен път през април, като цифрата постоянно нараства.
Агресивното облекчаване на паричната политика на Китай и неотдавнашното намаляване на лихвения процент с 50 базисни пункта от Федералния резерв на САЩ допълнително стимулираха пазарната инерция. Историческите данни разкриват силна корелация между представянето на S&P 500 и растежа на паричното предлагане М2, което се увеличава от февруари насам и възлиза на около $21.2 трилиона към момента на писане на статията.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.