Конкуренцията в добива на Биткойн (BTC) напоследък се изостри, като Китай взе преднина пред САЩ.
На AntPool, основен пул за добив, се падна почти една трета от всички новоизкопани BTC през последните 24 часа, което значително концентрира производството на блокове и възнагражденията.
Данните от mempool.space към 22 септември показват, че AntPool е добил 42 от общо 135 блока, докато Foundry USA го следва с 36. Тези лидери в майнинга поддържат значителна разлика спрямо конкурентите си, като ViaBTC добива едва 10% от блоковете, а F2Pool и MARA допринасят с още по-малко.
Тази централизация в добива на Биткойн предизвика загриженост сред експерти, изследователи и разработчици. Разработчикът на ядрото на BTC Люк Даш младши наскоро предупреди, че за да се считат за сигурни транзакциите, може да са необходими поне два часа, поради което сегашните стандарти от 30 до 60 минути изглеждат остарели.
Освен това проучване на анонимен анализатор предполага, че проблемът с централизацията може да е по-сериозен, отколкото сочат първоначалните данни. Проучването, заедно с разследването на Mononaut, разкрива, че поне шест майнинг пула споделят един и същ попечител и шаблон за блокове като AntPool, което намеква за скрити споразумения.
AntPool, базирана в Пекин, е дъщерно дружество на BitMain, най-големият производител на майнинг оборудване. За разлика от тях Foundry USA, която е водеща в дългосрочните дейности за добив, е изкопала 41,647 блока – над една четвърт от всички издадени BTC през последните три години, в сравнение с 20.5% на AntPool. Американската компания също така изисква от миньорите да преминат през KYC процес, осигурявайки съответствие с регулаторните стандарти.
Тъй като надпреварата в добива между САЩ и Китай се разгорещява, централизацията на добива на Биткойн може да създаде рискове за стойностното предложение на криптовалутата, което потенциално може да повлияе на пазарната цена.
Strategy на Майкъл Сейлър направи още една значителна покупка на Биткойн, закупувайки за $1.99 милиарда като част от текущата си стратегия 21/21.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
Биткойн ETF-ите в САЩ отбелязаха най-големия двуседмичен отлив от създаването си, като инвеститорите изтеглиха над $1.14 милиарда на фона на нарастващите опасения от търговското напрежение между САЩ и Китай.
Майкъл Сейлър, съосновател на Strategy (MicroStrategy), намекна за още една голяма покупка в Биткойн след кратка пауза в придобивките.