Преди срещата на върха на БРИКС през 2024 г. в Русия (22-24 октомври) кандидатурата на Турция да се присъедини към групата на нововъзникващите икономики привлича доста внимание.
БРИКС, първоначално създадена от Бразилия, Русия, Индия и Китай през 2009 г., е създадена, за да предизвика глобалния ред, ръководен от САЩ. През 2010 г. към нея се присъедини и Южна Африка.
Кандидатурата на Турция, която е първата на член на НАТО и кандидат за членство в ЕС, породи опасения, че Анкара се отдалечава от Запада. Някои анализатори смятат, че Турция балансира съюзите, а други, като Асли Айдънтасбас от института „Брукингс“, виждат в това още едно доказателство за отдалечаването на страната от трансатлантическата общност.
Неотдавнашните критики на Турция към Израел и разочарованието ѝ от застоялите преговори за членство в ЕС подхраниха тази промяна.
Интересът на Турция е следствие от спорното закупуване на руската ракетна система С-400, което доведе до санкции от страна на САЩ през 2020 г. Въпреки тези връзки Турция все още подкрепя териториалната цялост на Украйна и призова Русия да върне Крим, което предизвиква търкания с Москва.
Държавите от БРИКС съставляват 45% от населението на света и почти една трета от производството на суров петрол. Въпреки че търговията на Турция с Китай се е увеличила, по-голямата част от нея е китайски внос, като ЕС остава основният търговски партньор на Турция. Анализаторите твърдят, че членството в БРИКС може да не донесе съществени икономически ползи, но отразява по-широката геополитическа стратегия на Турция.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.