Последните показатели сочат, че САЩ може да избегнат рецесия през 2024 г., което променя предишните опасения.
Данните на Polymarket свидетелстват, че към 9 септември вероятността за рецесия е спаднала до едва 7%, което е значителен спад спрямо върховата стойност от 30% през август. Тaзи кампания на платформата за прогнози, която продължава до края на годината, е събрала близо $245,000 в залози.
Рецесията ще се характеризира с две последователни тримесечия на отрицателен растеж на БВП. Въпреки неотдавнашните слаби доклади за работните места, общите перспективи се подобриха. Спекулациите се въртят и около потенциално понижение на лихвения процент с 25 базисни пункта от страна на Федералния резерв, въпреки че точното въздействие остава неясно.
Икономическите становища са разнопосочни. Икономистът Питър Шиф смята, че действията на Фед няма да предотвратят рецесия и предполага, че САЩ може би вече се намират в такава.
Междувременно „Market Maestro“ прогнозира, че рецесията може да се материализира в рамките на следващите 12 до 24 месеца, като е възможно меко приземяване, ако условията се стабилизират. Обратно, Хенрик Зеберг очаква почти сигурна рецесия, прогнозирайки пазарно рали преди спада.
Като цяло вероятността за рецесия зависи от предстоящото решение на Федералния резерв за лихвените проценти.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.