Икономическият съюз БРИКС продължава да дава приоритет на дедоларизацията, като Новата банка за развитие (NDB) играе ключова роля в насърчаването на използването на местни валути.
Председателят на NDB Дилма Русеф наскоро потвърди фокуса на банката върху намаляването на зависимостта от щатския долар, който отдавна е доминиращата резервна валута в света.
Този ход е в съответствие с по-широката програма на БРИКС, тъй като групата все повече приема алтернативи на долара, особено в отговор на западните санкции срещу страни членки като Русия.
Русеф подчерта, че NDB има за цел да извършва до 30% от общото си финансиране в местни валути – промяна, която се очаква да засили финансовата независимост и стабилност на блока. Тази стратегия е насочена и към нарастващите предизвикателства, свързани с дълга, пред които са изправени развиващите се страни, като банката на БРИКС е готова да предложи подкрепа чрез заеми във валути, различни от долара.
Тези усилия за дедоларизация отразяват по-широка тенденция, тъй като делът на щатския долар в световните резерви е намалял от 74% през 2002 г. до 58% през 2024 г., според измерването на доларовата доминация на Атлантическия съвет. Стремежът на блока БРИКС към местни валути се разглежда като стратегически ход за диверсификация от долара и намаляване на уязвимостта от западния икономически натиск.
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.