Индийските правоприлагащи органи наскоро арестуваха мъж, Шайлеш Бабулал Бхат, за когото се твърди, че е отвлякъл две лица, свързани с вече несъществуващата крипто платформа BitConnect, в отчаян опит да възстанови загубените си инвестиции.
Индийската дирекция за изпълнение на наказанията в Ахмедабад разкри, че Бхат е загубил значителни средства, след като е инвестирал в BitConnect Coin (BCC) – криптовалута, свързана с това, което властите считат за глобална Понци схема.
Според ED Бхат, заедно със съучастници, е отвлякъл двама служители на основателя на BitConnect, Сатиш Кумбхани, и е искал от тях на стойност 2,091 BTC, 11,000 LTC и приблизително $1.7 милиона в замяна на освобождаването им. Съобщава се, че Бхат е платил на съучастниците си $34 милиона за ролята им в отвличането и изнудването, като е използвал средствата за закупуване на имоти, злато и други активи.
Бхат е арестуван на 13 август по силата на индийския Закон за предотвратяване на изпирането на пари (PMLA) и е в ареста на ИД, след като се яви пред специален съд в Ахмедабад. Продължаващото разследване, започнало въз основа на доклади от Държавния отдел за разследване на престъпления в Сурат, вече е довело до възстановяване на активи на стойност $52 милиона,
BitConnect, стартирала през 2016 г., се срина през 2018 г., което доведе до загуби за около $2.4 милиарда души в 95 държави. Основателят на платформата, Сатиш Кумбхани, беше обвинен от Министерството на правосъдието на САЩ през 2022 г. за управление на предполагаема Понци схема, но остана на свобода. Други ключови фигури, участващи в BitConnect, включително базираният в САЩ промоутър Глен Аркаро и австралийският промоутър Джон Бигатон, са изправени пред правни последици за ролята си в схемата.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.