Нигерийски съд замрази криптовалута на стойност близо $38 милиона от общо $50 милиона, за които се твърди, че са дарени в подкрепа на протести срещу нарастващите разходи за живот в страната.
Федералният върховен съд в Абуджа издаде тази заповед по искане на Комисията за икономически и финансови престъпления (EFCC), която идентифицира и насочи вниманието си към четири конкретни дигитални портфейла, свързани с протестното движение #EndBadGovernance.
Съветникът по националната сигурност Нуху Рибаду разкри по време на заседанието на Държавния съвет, председателствано от президента Бола Тинубу, че дарения на стойност $50 милиона са били проследени до крипто портфейли, като $38 милиона са били успешно блокирани от четири от тези портфейли.
Докладите сочат, че тези портфейли обаче не са показали никаква активност и не са имали регистриран баланс.
Протестите са предизвикани от сериозните икономически предизвикателства в Нигерия, като продължителното обезценяване на наирата спрямо долара допринесе за рязкото повишаване на инфлацията до 33.2%, което е най-високото ниво от десетилетия насам. Официалните лица обвиняват отчасти за този икономически натиск търговията с криптовалути.
Със свързан въпрос управителят на Банката на Нигерия Олайеми Кардосо по-рано обвини Binance, че е допуснала средства в размер на $26 милиарда да напуснат Нигерия без надлежно проследяване, което е повлияло на данъчните приходи и е довело до задържането на изпълнителния директор на борсата Тигран Гамбарян, който е бил в страната за обсъждане на въпроса.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.