Неотдавнашен доклад показва спад на общите незаконни крипто транзакции през 2024 г., но подчерта увеличението на някои видове крипто престъпления.
Според информацията на Chainalysis от средата на годината, публикувана на 15 август, незаконните дейности с криптовалути са намалели с близо 20% от началото на годината досега, като до юли 2024 г. ще спаднат от $20.9 милиарда на $16.7 милиарда. Този спад се дължи на ръста на законните крипто транзакции, стимулиран от положителни развития като одобрението на спот ETF- за Биткойн и Етериум в САЩ.
Въпреки тези положителни тенденции, Chainalysis отчита ръст на две специфични престъпни дейности: откраднати средства и атаки с цел откуп. Общата стойност на откраднатите криптовалути е нараснала до над $1.58 милиарда до средата на 2024 г., отбелязвайки 84% увеличение в сравнение със същия период през 2023 г. Този възход се дължи отчасти на значителното увеличение на цените на криптовалутите, което е повишило стойността на целевите активи.
Докладът разкрива и промяна в целите на хакерите. След като в продължение на няколко години се фокусираха върху децентрализирани борси, сега нападателите отново все по-често се насочват към централизирани борси. Например японската борса DMM е загубила $305 милиона в Биткойн от хакерска атака през май 2024 г., което представлява около 19% от общата открадната стойност през тази година.
Освен това се увеличиха атаките с откупи, като през юли 2024 г. бе регистрирано най-голямото плащане от $75 милиона на групата Dark Angels. Това представлява 96% увеличение спрямо 2023 г. и 335% спрямо 2022 г. Chainalysis отбеляза, че повечето плащания се извършват в криптовалути, по-специално в Биткойн.
В доклада се посочва, че 2024 г. може да се превърне в годината с най-високи приходи от плащания на откупи, свързани с криптовалути, отразявайки както нарастващата стойност на дигиталните активи, така и увеличаващия се професионализъм на киберпрестъпниците.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.