Джон Рийд Старк, бивш служител на Комисията по ценните книжа и фондовите борси, предупреди Morgan Stanley да не предлага на клиентите си спот Биткойн ETF.
Старк разкритикува този ход, предполагайки, че той може да доведе до безпрецедентна проверка от страна на SEC и FINRA. Миналата седмица Morgan Stanley, голяма американска финансова институция, започна да предоставя BTC ETF, отбелязвайки ключова стъпка за институционалното приемане на криптовалутите.
Старк определи решението като рисковано, заявявайки, че 15,000 брокери на банката, предлагащи Биткойн инвестиции, могат да поканят интензивна регулаторна проверка.
Той отбеляза, че регулаторите ще прегледат обстойно всички записи на транзакциите с BTC, като потенциално могат да разкрият нарушения. Старк завърши предупреждението си със саркастичното „късмет“ на екипа по съответствието на банката.
На 2 август Morgan Stanley разреши на своите консултанти да предлагат на богати клиенти Биткойн ETF от BlackRock и Fidelity.
Вследствие на това BTC ETF-ите отбелязаха значителен приток на средства, като само IShares добави 2,641 BTC на стойност $159.57 милиона, с което общата им стойност достигна приблизително $21 милиарда.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.