Потреблението на енергия при копаенето на Биткойн (BTC) е намаляло значително - до 115.21 TWh (тераватчаса), което е с 24% по-малко от 152.52 TWh в края на юли 2024 г., според Digiconomist.
Това намаление може да помогне за преодоляване на опасенията относно въздействието на Биткойн върху околната среда – BTC е критикуван заради високите си енергийни нужди и въглероден отпечатък.
Една от причините за спада може да бъде възприемането на по-устойчиви практики от страна на миньорите. Някои от тях например се насочват към добив с водно захранване, като нови проекти като язовира „Grand Ethiopian Renaissance Dam“ в Етиопия привличат майнинг предприятия поради обширното си електрозахранване и по-ниските цени. Правителството на Етиопия приветства това развитие, отбелязвайки ползата от приходите в чуждестранна валута от тези операции.
Въпреки продължаващите дебати относно въздействието на Биткойн върху околната среда, някои скорошни доклади, включително един от KPMG, твърдят, че копаенето на криптовалутата е по-малко вреден, отколкото се смяташе досега. Констатациите на KPMG сочат, че добивът на Биткойн допринася по-малко за емисиите на парникови газове в сравнение с производството на електроенергия, която потребява, и използва само малка част от световното енергийно потребление.
Поддръжниците на водещата криптовалута се застъпват за по-устойчиви практики, като например създаването на Биткойн съвет за популяризиране на екологосъобразни методи за добив и подобряване на енергийната ефективност с усъвършенствани платформи. Макар че има предложения BTC да възприеме по-малко енергийно интензивен консенсусен механизъм като доказателството за залог (PoS) на Етериум, това остава спорен въпрос сред ентусиастите.
Докато Strategy се превърна в синоним на корпоративно натрупване на Биткойн, Coinbase избра различен път.
Биткойн се търгува стабилно над нивото от $100,000, което предизвиква нов оптимизъм сред инвеститорите, но и повишава предпазливостта сред анализаторите, които следят за потенциални сътресения в бъдеще.
Metaplanet засили ангажимента си към водещия дигитален актив, като си осигури $21.25 милиона чрез най-новата си емисия на облигации, която е 14-та поредна в серия от капиталови увеличения, свързани с агресивната крипто стратегия на компанията.
Биткойн достигна важен етап в борбата си срещу традиционните финансови индекси, като на 8 май стойността му спрямо S&P 500 достигна рекордно високо ниво от 17.725.